Çevreci Tasarım Kent, Toplum ve Mimari Kültür , Sanat ve Tarih

Kartondan Yapılar

1857 yılında Tokyo  da doğmuş olan  Shigeru Ban  doğal afetler sonucunda evsiz kalan insanlar için  kendi öğrencileri ile birlikte gönüllü ev inşa eden ve masraflarını kendi karşılayan  bir mimardır. Shigeru Ban’i  diğer mimarlardan  ayıran çok önemli bir  farkı vardır.  Yenilikçi malzeme kullanımı, ekolojik yaklaşımı mimar  arasından sıyrılmasını sağlamıştır. Şöyleki ile  elde edilmiş oluklu mukavva tüplerinden evler inşa etmektedir.  Yani yapı malzemesi beton ya da çeliği tercih etmemiş yerine karton tüpler kullanmıştır.  Şöyle dersek daha doğru olacaktır, Kağıt Tüp Konstrüksiyon yapılar yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Karton tüpler hem çevreye daha az zararlı hem de maliyeti daha düşüktür. Dünyanın her yerinde elde edilmesi daha kolay bir malzemedir. Shigeru Ban insanlığa hizmet eden mimar kimliği ve malzeme konusundaki inovatif yaklaşımı sayesinde 2014 yılında  dünyanın en prestijli mimarlık ödülü olan ve her yıl sadece bir mimara verilen  Pritzker Mimarlık Ödülünü (1979 ) de  almıştır.

Shigeru Ban’nin sayısız çalışması vardır bunları kendi sitesinden inceleye bilirsiniz sizin içim şuraya bir link bırakıyorum.

http://www.shigerubanarchitects.com

TEDX konuşmasını  çok beğenmiştim, izlemek isterseniz aşağıdaki videodan izleye bilirsiniz.

https://www.ted.com/talks/shigeru_ban_emergency_shelters_made_from_paper?language=tr

 

Aşağıda Shigeru Ban’inin birkaç eserinden resimleri bulabilirsiniz.

 

Haesley Nine Bridges Golf Club House, 2010, Kore / foto: Hiroyuki Hira

 

 

Japonya Pavyonu, Expo 2000 Hannover, 2000, Almanya Fotoğraf: Hiroyuki Hirai

 

 

2000, Türkiye foto: Shigeru Ban Architects

 

 

Karton Levha Kilisesi, Yeni Zelanda, 2013

 

 

1995, Kobe, Japonya foto: Takanobu Sakuma

 

 

Eminim bu fotoğraf biraz size tanıdık gelmiştir. Her bir doğal afet durumunda oradaki insanların yardımına koşan bir mimardan bahsediyoruz. Türkiye de 1999 yılında gerçekleşen depremden sonra depremzedelere de yardımda bulunmuştur. Bunun gibi bir çok ülkede de doğal afetler sonucu evlerini kaybeden insanlara yardım etmiştir.

 

 

 

Kaynakça:

Bir Yapı Malzemesi Olarak Kağıt: Shigeru Ban ve Karton Evler

http://www.mimarizm.com/haberler/2014-pritzker-i-kagittan-umit-yeserten-shigeru-ban-a_117732

http://www.mimdap.org/?p=20320

http://www.archdaily.com/catalog/us/products/7746/assembly-and-logistics-for-wood-projects-blumer-lehmann?ad_source=nimrod&ad_medium=widget&ad_content=single_longtail

http://www.pritzkerprize.com/2014/biography

http://maisonfrancaise.com.tr/genel/pritzker-2014te-yine-yeniden-bir-japon-mimar-shigeru-ban.htm

Yazar hakkında

Hacer Erdoğan