Çevre Mühendisliği

Geleceğin Tuvalet Teknolojileri

Aslı Ekşi
Yazar : Aslı Ekşi

 

Dünyada yaklaşık 2,4 milyar insan tuvaletsiz bir yaşam sürüyor. Jack Sim adlı iş adamı, bu durumun insan sağlığı ve ekonomik boyutunu göz önünde bulundurarak 2001 yılında Dünya Örgütü’nü, daha sonra Dünya Okulu’nu ve Dünya Zirvesi’ni kurdu. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında herkesin bu tarihe kadar tuvalete erişimi olacağını bildirdi. Bütün bu yeniliklerle birlikte alanında ileri teknolojiler geliştirilmeye başlandı. (Strochlic, 2016)

İşte bu teknolojilerden bazıları:

  1. Roca Innovation Lab, geliştirdiği bu yenilikçi ürün lavabo ile tuvaleti entegre eden bir sistem olarak tasarlanmış. Lavabonun çıkan atık su bir filtreden geçerek küçük bir arıtma tankında arıtılıyor. Arıtılan su daha sonra sifon suyu olarak kullanılıyor. Bu teknoloji, su sarfiyatını azaltmasının yanında “L” şekli sayesinde alandan kazanım sağlıyor. (Bednarz, 2011)

http://www.networkworld.com/article/2838486/lan-wan/20-high-tech-toilets.html#slide4

2.KazubaLoo adlı bu halk tuvaleti ne su, ne elektrik ne de bir kimyasal kullanıyor. Ürün tasarlanırken kanalizasyonun olmadığı park alanları, plajlar ve kamp yerleri göz önünde bulundurulmuş. Bu teknoloji güneş ve rüzgar enerjisini kullanarak insan atığını kuru atığa çeviriyor böylelikle insan atığı güvenli bir hale dönüşüp ve koku sorunu da ortadan kaldırıyor. (Bednarz, 2011)

 

 

3.İdrarla dışkının ayrıldığı bu teknoloji kompost tuvaletler için önemli bir gelişmedir. Kısaca kompostlama; organik maddelerin gübre ve toprak iyileştirme amacıyla ayrışmasıdır. Kompost tuvaletler ise bu olayı insan dışkısıyla gerçekleştirir. Bu şekilde kompost için gerekli atığın susuzlaştırılmasına gerek kalmaz ve katı maddelerin ayrışması kolaylaşır. (Brunt, 2015)

https://compostingtoiletsusa.com/wp-content/uploads/2011/11/top-view-close-up1.jpg

 

Kaynakça

Bednarz, A. (2011, Ekim 20). 20 high-tech toilets. networkworld: http://www.networkworld.com/article/2838486/lan-wan/20-high-tech-toilets.html#slide4 adresinden alındı

Brunt, R. (2015, Aralık 28). Urine Diverting Toilets. Compostin Toilets: https://compostingtoiletsusa.com/urine-diverting-toilets/ adresinden alındı

Strochlic, N. (2016). Fotoğraflarla Dünyanın Dört Bir Yanından 12 Tuvalet. National Geographic Türkiye.

 

 

Yazar hakkında

Aslı Ekşi

Aslı Ekşi