Çevre Mühendisliği Dünya Haberler Sürdürülebilirlik

14. Sürdürülebilir Ekosistem Günleri 19-20 Nisan’da!

Yazar : Ekolojika

2009’dan bu yana her yıl düzenlenmekte olan  Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG), İTÜ Mühendisliği Kulübü üyesi öğrenciler tarafından hazırlanan ve tamamı öğrencilerden oluşan bir ekip tarafından organize edilen, alanında uzman konuşmacıların ağırlandığı, çapında bir organizasyondur. Türkiye’nin “öğrenciler tarafından hazırlanan ilk nötr kongresi” ve İTÜ’nün ilk karbon nötr kongresi olma özelliğini taşıyan SEG dünyamızın karşı karşıya olduğu iklim ve problemlerini daha görünür hale getirmeyi, olası çözümleri kongre vasıtasıyla katılımcılarına aktarmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilir Ekosistem Günleri, küresel çevre sorunlarını dile getirerek bu sorunlara çözüm üretecek yeni neslin farkındalığını artırmayı amaçlamakta ve aynı zamanda çevre, enerji, alanlarındaki gelişmeleri katılımcılara aktarmaya çalışmaktadır. Sürdürülebilir Ekosistem Günleri, genelinde 18 – 25 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerine, sektör paydaşlarına, farkındalığı yüksek olan ve çevre, sürdürülebilirlik, iklim krizi konularına ilgili tüm katılımcılara ulaşmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda işitme engelli katılımcılar için de engelsiz bir kongre olan SEG etkinliği, çevre mühendislerinin çalışma ve ilgi alanları ile ilgili bilgi paylaşımının yapıldığı, etkinliğe katılan öğrencilerin yeni bilgiler edindiği, diğer üniversitelerden katılan öğrenciler, araştırmacılar ve sektör çalışanlarının birbirlerini tanımalarına imkan sağlayan bir ortam yaratır.

İTÜ’nün öğrenci eliyle yapılan ilk nötr kongresi 2009 yılından bu yana düzenlenen SEG, 14 yıl boyunca 180 konuşmacıyla, yüz yüze 4000 katılımcıya, COVID 19 pandemisi sebebiyle yapılan çevrimiçi kongresiyle 2000’den fazla katılımcıya ulaşmıştır. Her sene katılımcı sayısını artırmayı başarıp daha geniş kitlelere  ulaşan SEG, katılımcılarına sosyal bir ortam yaratırken aynı zamanda düşüncelerini sunma imkanını sağlamayı da amaçlamaktadır.Yapıldığı ilk günden itibaren değerlerinden şaşmayan, daima kendini yenileyen, paylaşıma açık ve dayanışma içerisindeki ekibi tarafından düzenlenirken farkındalık yaratma çabası ile konuşmacılar ve konular daima güncel ve merak edilen konulardan özenle seçilmiştir. Aynı zamanda SEG kapsamında çevre ve sürdürülebilirlik konulu bazı atölyeler de düzenlenmiştir.

Sürdürülebilirlik temalı çeşitli konu başlıklarında oturumlara sahip olan ve iki gün boyunca süren bu etkinlik, ’nin farklı şehrinden olmak üzere her yaş grubundan öğrencilerin yanı sıra sürdürülebilirlik anlayışıyla çalışma yapan akademisyenlere, sürdürülebilir çevre yaklaşımına sahip firmalara, çevre konusunda küresel hassasiyete ve vizyona sahip sektör temsilcilerine ücretsiz katılım imkanı sağlar. Sürdürülebilir Ekosistem Günleri enerji, ekosistem, ekonomi ve çevre konularının önde gelen insanları ve sektör temsilcileri tarafından tartışılacağı oturumlarla bu sene 19 – 20 Nisan 2024 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Yazar hakkında

Ekolojika

Ekolojika