Ekoloji

Dünyanın En Güzel Gemi Enkazı

Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada yaklaşık 3 milyon gemi batığı bulunuyor. Ancak Sweepstakes enkazının güzelliği ile diğerlerine pek benzemiyor.

 

sweepstakes-8

Sweepstakes 1867 yılında Kanada’nın Ontario eyaletinde inşa edilen bir uşkuna. 36 metre uzunluğunda,  7 metre genişliğinde ve 218 groston ağırlığında olan Sweepstakes, 1885 yılında Cove Adasına kömür taşırken gövdesinden hasar gördü. Gemi tamir için Big Tup Limanı’na çekildi fakat gemideki hasarın büyük olduğu ve tamir maliyetinin yüksek olacağı anlaşılınca geminin kontrollü batırılmasına karar verildi, geminin ahşap isim tahtası sergilenmek üzere gemiden söküldü ve halen Southampton’daki Bruce County Müzesi’nde sergileniyor.

 

sweepstakes-1

Fathom Five Milli Parkı içerisinde yer alan Ontario Gölü’nde bulunan Sweepstakes her yıl biraz daha bozulsa da 19. yüzyıldan kalan en popüler ve en iyi korunmuş gemi enkazlarından biri olduğu söylenmektedir. Enkazın içine girmek yasak olsa da etrafında dalgıçlar ile birlikte yapmak ve üzerinde tekne gezileri yapmak mümkün. 131 yıldır 6 metre derinlikte halde bulunan gemi oldukça hoş bir görüntü sunuyor ve bu görüntüsü sayesinde bölgenin en çok ilgi çeken alanları arasında yer alıyor.

Yazar hakkında

Furkan Can Akalın

1997 yılında İstanbul'da doğdu. İlköğretimini Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda tamamladı. İzzet Ünver Lisesi'nden mezun olmasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümüne yerleşti. Hâlen üniversitede eğitimine devam etmekte.