Çevreci Tasarım Enerji Haberler Kent, Toplum ve Mimari

Yeditepe Üniversitesi’nin Güneşlenen Çatıları

Yazar : Orhan Atacan

Fosil yakıtlarının zararları fazlalaştıkça ve aynı zamanda var olan fosil yakıtların azalmasıyla tüm dünyada yenilenebilir enerjiye verilen önem giderek artmakta. Gerek günlük hayatta gerekse internet ortamında birçok örnek uygulama ile karşılaşmaktayız. Bu sefer ki örnek ise tanıdığımız bir yerden, Yeditepe Üniversitesi’nden.

Üniversitenin Kayışdağı’nda bulunan 26 Ağustos Yerleşimi’nde, kurulumu  yaz aylarında tamamlanan çatı üzeri enerjisi sistemi 1 MW kapasiteye sahip. Kampüs içerisinde yer alan dört öğrenci oteliyle Güzel Sanatlar Fakültesi’nin çatısı üzerine kurulan santralde; 3850 adet Axitec güneş paneli ile Huawei inverter kullanılmış durumda.

Yatırım süreciyle bizzat ilgilenen, üniversite kurucusu Bedrettin Dalan, atılan bu adımın 20 yıllık bir geçmişi olduğunu dile getirdi. Selçuklu mimarisinden izler taşıyan kampüs 1996 yılında tasarlanırken bugünler düşünülmüş ve binalarda enerji tüketimini en aza indirecek uygulamalar hayata geçirilmiş. Elektrik mühendisi olan Dalan; ” Enerjiyle uğraşan bir kimsenin güneşe kayıtsız kalması mümkün değildir. Bugün, dünya üzerinde kullanılan tüm enerji kaynaklarının var oluş sebebinin olduğunu unutmamak lazım.” demiştir.

Enerjiyi verimli kullanmanın da en az temiz kaynakları tercih etmek kadar önemli bir konu olduğunun altını çizen Dalan; kurulan 1 MW’lık sistemin, okulun ihtiyaç duyduğu enerjinin sadece %10’unu karşılayabilecek noktada olsa da bunun henüz başlangıç olduğunu belirtiyor. yatırımına ek üniversitenin Şile’de yer alan sosyal tesisinde önümüzdeki günlerde faaliyete geçirecekleri 1 MW’lık bir rüzgar yatırımları olduğunu ve güneş yatırımlarını da 10 MW’a tamamlamak üzere çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekliyor.

Üniversite yönetimi alman teknolojisine duydukları güven sebebiyle panel seçiminde özellikle Axitec ile çalışmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Yatırım sürecinde şu ana kadar herhangi bir teşvikten faydalanılmadığını fakat yatırımların devam etmesi durumunda üniversitenin çeşitli finans yöntemlerini araştıracağını belirtiliyor.

Kaynak : http://www.solarbaba.com/haber/catisini-gunese-donen-universite-yeditepe

Yazar hakkında

Orhan Atacan