Atık Yönetimi Ekoloji Enerji Haberler Su Sürdürülebilirlik

Ürenin Gücü: Yeni Enerji Kaynağımız Olabilir

Yazar : Eslin Günay

Ürenin yeni kaynağımız olabileceğini biliyor muydunuz?

Meksikalı bilim adamı Gabriel Luna-Sandoval, evsel olan idrarın biyogaza nasıl dönüştürüleceğini keşfetti. Bu sayede elde edilecek enerjiyle evimizi ve suyumuzu ısıtabilir, yemek dahi pişirebiliriz.

65

(Gabriel Luna-Sandoval)

Meksika’daki Sonora Üniversitesi’nden Profesör Gabriel Luna-Sandoval idrarla yaptığı çalışmalar sonucu elde ederek başarıya ulaştı. Üreyi 8 inçlik bir küp kutuya koyan profesör, kutuya küçük miktarda vererek ortaya gaz çıkmasını sağladı. 8 inçlik bir kutuyu günde bir insanın doldurabileceğini söyleyerek, bu miktarın 4 kişilik bir ailenin bir haftalık evsel yakıt ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Yeşil binalar için bir çözüm olan üreden eldesi, aynı zamanda enerji sıkıntısı çeken bölgelere de potansiyel bir kaynak sunmuş oluyor.

655

Günümüzde ve doğal gaz sıkıntısı çeken kırsal bölgeler hala çok fazla olduğu için düşük maliyetiyle bu keşif gelecekteki çözümümüz olabilir. Bu şekilde enerji elde edebileceğiniz bir kutusu yapmanın şuanki maliyetinin 420 $ olduğunu söyleyen Gabriel, patenti elde ettikten ve kutular geniş kapsamda üretildikten sonra herkesin bu kutulardan birine sahip olabileceğini söylüyor. Evimizde kullandığımız enerji hakkında düşüncelerimizi değiştirmemizin ve günlük aktivitelerimiz için daha sürdürülebilir yollar seçmemizin gerekliliğini de ekliyor.

Sizce de bol kazançlı bir geri dönüşüm değil mi?

Not: İdrar esasen bir “atık” değildir ! İdrar, geri kazanılması gereken çok önemli bir kaynaktır. Konu hakkında daha önce Prof. Dr. Bilsen Beler Baykal sizler için yazmıştı. Yazımızı okumak için sizleri bu linke alalım: https://www.ekolojika.com/evsel-atiksu-yonetimi-icin-surdurulebilir-bir-yaklasim-akim-ayirimi/

http://www.ajplus.net/english/

Yazar hakkında

Eslin Günay