Çevreci Tasarım Dünya Enerji Haberler Sürdürülebilirlik

Tesla’dan Yılın “Sürdürülebilirlik Hamlesi” Geliyor

’dan altın yumruk: Yeni Kurulan Nevada Fabrikası’nda Liyum Batarya Üretecek

finalaerial-perspective

Tesla, CEO Elo Musk’ın geniş çevreci vizyonu sayesinde harika bir altın yumruk attı ve sürdürülebilir enerjinin geleceğine önemli bir katkıda bulunduklarını açıkladı: Bundan böyle Lityum iyonlu batarya hücrelerinin Nevada’daki devasa tesiste üretileceğini söyledi. 2170 bataryaları; Panasonic ile iş birliği içerisinde Sparks, Nevada’dan 450 km uzaklıkta bulunan devasa fabrikalarında üretilecek.

’nın gün içerisinde yaptığı açıklama şu şekilde: “’nın en büyük misyonu dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini ivmelendirmektir. Sürdürülebilir enerjinin kalbi ise bataryalardır. Bugün, Gigafactory’de Panasonic ve Tesla Lityum Batarya Hücrelerini üretmeye başladı. Bu hücreler, Tesla’nın Model 3’ünde kullanılacak.”

,yıllık 150 Gwhlik lityum bataryalar üretme hedefi koymuştu. Bu bataryalar 1.5 milyon elektrikli aracı destekleyecek nitelikte. Ayrıca Tesla, 2020’ye ulaşmadan her yıl 500 bin araç üretmeyi hedefliyor. Zaten Tesla’nın Model 3’ü için 400 bin ön sipariş alınmış durumda bile.

Panasonic ile İşbirliği

Tesla, 2170 batarya hücresi için Panasonic ile dizayn, ve konusunda anlaştı. 2170; 21 milimetre çapında ve 70 milimetre uzunluğunda olacak. Bu hücreler, önümüzdeki hafta Çarşamba günü üretilmeye başlanacak ve ’nın Powerwall 2 ve Powerback 2 enerji ürünlerinde kullanılacak. Model 3’ün bataryaları ise bu yılın 2. Çeyreğine doğru üretilecek.

Tesla, Nevada’daki devasa fabrikalarında 2018 yılına kadar toplamda 35 GWh/yıl lityum batarya hücresi üreteceklerini söyledi ve ekledi:” Bu üretim, dünyanın toplam üretimine eş değer.” Fakat bu için fabrikanın da elden geçirilmesi gerekiyor.

Dünyanın En Büyüğü 

Yeni kurulan Gigafactory (muazzam büyüklükteki) fabrika çeşitli fazlardan oluşacak. Şuan Gigafactory’nin planlanan büyüklüğünün %30’u tamamlanmış durumda. Toplam yüz ölçüm ise şuan 1.9 milyon metre kareye ulaştı. Proje bittiğinde toplam yüz ölçümün 10 milyon metre karelik alana ulaşacağı düşünülüyor. bu büyüklükle dünyanın en devasa binasını inşa etmiş oluyor. 2.Gigafactory ise Avrupa’da inşa edilecek; fakat henüz yer veya zaman açıklaması yapılmadı.

Çevre adına harika bir adım olsa da, işçi haklarına da göz atmak gerek.

ve Panasonic ortaklığıyla üretilecek olan yeni hücreler için kurulacak olan fabrikaya harcanacak paranın devasa olması sebebiyle binlerce işçi de işinden edilecek. Söylenene göre ise kovulanların yanında yalnızca 6500 işçi Gigafactory’de kendine yeni iş bulacak; 20 bin-30 bin kişi ise dolaylı yoldan istihdamdan yararlanmış olacak.

https://www.tesla.com/blog/battery-cell-production-begins-gigafactory

https://www.greentechmedia.com/articles/read/tesla-and-panasonic-kick-off-battery-production-at-the-gigafactory

Görseller Tesla’nın sistesinden alınmıştır.

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Dum potes vive