Hava Sürdürülebilirlik

Karbondioksit “Kazara” Etanole Çevrildi

Eslin Günay
Yazar : Eslin Günay

Bilim Adamlarının Keşfi İklim Değişikliğiyle Savaşmak İçin Yeni Bir Yol Olabilir

Bilim adamları tesadüfen karbondioksiti etanole çevirmenin yeni bir yolunu buldu. Bu yöntem havanın içinden karbondioksitin çıkarılmasında kilit rol oynayarak iklim değişikliğinin önlenmesini sağlayacak methodlara öncü olacak.

Küresel ısınmanın tehdit edici seviyelere geldiği günümüzde, iklim değişikliğiyle savaşmak için yeni metodlar geliştirmek mecburi hale gelmiş durumda. Çoğu kişi karbon yakalama ve depolama yönteminin çözüm olabileceğini düşünse de, bu yöntem hem çok masraflı hem de karbondioksitin yeraltında depolanmasına yatıyor.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvar (ORNL)’ından bilim adamları karbondioksite katalizör ekleyip voltaj vererek etanolu üretti. ORNL’den araştırmacı Adam Rondinone bildiğimiz maddelerin nanoteknoloji ile düzenlenebileceğini, bu sayede yan tepkimelerin limitlenebileceğini ve istenen sonucun rahatlıkla elde edilebileceğini söyledi.

2323232323

(Bakır nanoparçacıklarından yapılmış katalizörler (küre şeklinde görünenler))

ORNL araştırmacılarının çalışması gösteriyor ki; karbondioksiti etanole çevirmek endüstriyel seviyeye kolayca indirgenebilir bir çalışma. Araştırmacılara göre enerji şirketleri, karbondioksitten üretilmiş bu etanolü elektrik enerjisini depolamak için düşük bütçeli batarya olarak kullanabilirler.

434343

(ORNL Araştırmacıları)

http://time.com/4536708/carbon-dioxide-ethanol/

https://www.ornl.gov/news/nano-spike-catalysts-convert-carbon-dioxide-directly-ethanol

 

Yazar hakkında

Eslin Günay

Eslin Günay