Dünya Enerji Haberler İklim Değişikliği Sürdürülebilirlik

Tescilli Kirletici, Yeni Yeşil Süpergüç Çin

“Yeşil süpergüç” olma yolunda ilk adım : dünyanın en büyük solar çiftliğini kuruyor

Fotoğraf: Denis Doyle/Getty Images

batı vilayetlerinden olan Qinghai’de dünyanın en büyük solar çiftliğini inşa ediyor. Mega prohe Longyangxia Dam Solar Park olacak ve 27 kilometre kare alan kaplayacak. Bu sayede de şehrin yeşil süper gücü haline gelecek.

Toplamda 6 milyar Yuan tutması beklenen solar çiftlik; 2013 yılından beri genişletiliyor. Çiftlik şuan 850 MW kurulu güce sahip; bu güç sayesinde 200.000 evin tüm ihtiyacı karşılanabiliyor. Böylelikle Çin, global ölçekte lideri olma yolunda büyük bir adım attı.

Xie Xiaoping ‘e göre, temiz enerji için çok önemli. Çünkü paris anlaşmasında verilen sözlerin tutulması gerekiyor. Anders Hıve, Beijing merkezli bir temiz enerji uzmanı, 2012 ve öncesinde Çin genelinde solar enerji  “dışlanmış”tı fakat potansiyel fark edilince Çin, harekete geçti.

2020’ye kadar 110 GW solar güç ve 210 GW gücü kurmayı hedefliyor ve bu sayede emisyonlarını azaltarak yarattığı çevre kirliliğini de azaltmak istiyor. Ayrıca Çin’de 2030 sonuna kadar fosil olmayan kaynaklardan enerji üretiminin %30’u bulacağı düşünülüyor.

Bu sırada; Enerji Ajansı; kaynaklarına ekstra 360 milyar dolar daha harcanacağını beyan etti. Çin; küresel ısınmanın baş aktörlerinden. Bu sebeple de agresif adımlar atarak bu imajını düzeltmeye & kirliliği azaltmaya çaba sarf ediyor.

http://www.natureworldnews.com/articles/35403/20170203/china-builds-worlds-biggest-solar-farm-quest-green-superpower.htm

 

 

 

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Dum potes vive