Dünya Haberler İklim Değişikliği Su Sürdürülebilirlik

Sidney Kavruluyor: 14 Yıllık Rekor Kırıldı

Sidney Sıcak dalgası: Şehir, 1 günde tüketilen miktarı; son 14 yılın zirvesine yükseldi.

Kavurucu sıcaklar şehrin ihtiyacını 2.215 milyar litreye* çıkarttı 

*yaklaşık 8,8 milyar bardak

Sidney, 14 yıldır günlük hiç bu kadar tüketmemişti. Şehir merkezinde 35 dereceyi aşan sıcaklıklar, batıda 40 dereceyi buldu ve su ihtiyacı anormal seviyeye ulaştı. En son 29 ocak 2003 tarihinde su ihtiyacı 2.273 milyar litreye ulaşmıştı.

Sidney’de şubat ayı sıcaklıkları geçtiğimiz haftalarda 30 dereceleri görmüş; meteorolojiden bir açıklama gelmişti.  Bu durumun tarihi bir rekor olduğunu; Sidney’in şubat ayı ortalama sıcaklık derecesinin 29.6 olduğunu söylendi ve bu rekorun en son 1896 tarihinde 29.5 derece ile kırılmış olduğunu da belirttiler.


Geçen yılın ocak ayıyla karşılaştırıldığında Sidney, ocak ayında toplam 54.5 milyar litre tüketti. Ortalama günlük 1.76 milyar litre tüketimiyle Sidney geçen yılın ocak ayı su tüketimini de %24 oranında geçmiş oldu.

Uzmanlar, şehir sakinlerini bahçelerini sularken dikkatli harcamalarını; evlerinde suyu dkkatli kullanmalarını ve araba yıkarken de suyu aşırı harcamamaları konusunda uyarıda bulundu.


Yetkililer Rahat

Artan sıcaklıklar ve su tüketimi de barajların doluluk oranı konusunda şüphe uyandırsa da yetkililer bu konuda rahat. Sidney Barajı %86,8; Warragamba barajı ise %89 oranında dolu. Su Bakanı Phillip Costa; 2009 yılından beri süren su kısıtlamalarını da bitirdiklerini; su kısıtlaması gerektirecek bir kuraklık beklemediklerini de ilave etti.

 

 

 

 

https://www.theguardian.com/weather/2017/feb/06/sydney-heatwave-city-uses-more-water-in-a-day-than-any-time-in-past-14-years

https://www.theguardian.com/weather/2017/feb/01/january-was-sydneys-hottest-month-on-record-says-weather-bureau

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Dum potes vive