Ekoloji Gıda, Tarım & Hayvancılık Haberler Kent, Toplum ve Mimari Seyir Defteri Sürdürülebilirlik Toprak

Rota Isparta: Ispartalı Kadınlar 10 Milyon Fidan Üretiyor

Isparta Eğirdir’de bulunan Orman Fidanlığı, Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinin başında geliyor. Merkezde ardıç, sedir, pek çok yabani meyve fidanı üretiliyor ve bu sayede kamu ve özel sektörün talebi karşılanıyor. Yılda 10 milyon üreten merkez, yöredeki halka da önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor. Yöredeki ; milyonlarca ağacın yeşermesini sağlıyor ve doğayı kucaklıyor.

14818074174
4
3
2
1

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Eğirdir Orman Fidanlık Müdürü Alime Divrik, yılda 2.5 milyon sedir fidanı ürettiklerini söyleyerek durumu şu şekilde açıklamış: “Bunun yanında karaçam ve kızılçam fidanı yetiştiriyoruz. Ağaçlandırma sahaları ya da özel sektördeki peyzaj firmalarına satış yapıyoruz. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının fidan ihtiyacını da karşılıyoruz. Türkiye’nin birçok bölgesine fidan gönderiyoruz” .

Divrik sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Isparta yöresinde yetişen sedir türleri, birçok bölgeye göre daha kaliteli ve anıtsal nitelikte ağaçlar bulunuyor. Burada bizim iki tane önemli tohum alanımız var. Bunlar orman araştırma müdürlüklerimiz tarafından tescillenmiş alanlar, biz tohumları bu alanlardan topluyoruz. Fidan üretim rakamı, her yıl toplayabileceğimiz kozalak miktarıyla ilgili. Normalde ardıç ağaçları iki üç yılda bir bol tohum veriyor. Bunun için her yıl düzenli olarak istediğimiz rakamda fidan üretemiyoruz. Bol tohum yıllarında istediğimiz düzeyde tohum toplayıp fidan üretimimizi artırmak için çaba sarf ediyoruz. Bu yıl da ardıç ağaçları için bol tohum yıllarından biri. Bu yıl 48 ton ardıç tohumu topladık. Yöre köylüleri bizim tespit ettiğimiz dağlık ve ormanlık alanlarda tohum toplamayı sürdürüyor. Biz de alımları sürdüreceğiz. 2,5 liradan satın aldığımız tohumlar, köylüye de bir gelir sağlamış oluyor.”

 

http://ilerihaber.org/icerik/iskiden-su-kesintisi-aciklamasi-65583.html

http://www.ispartahaber.com.tr/haber/turkiyenin-agaci-ispartada-burada-uretiliyor-haberi-25956h.html

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Muratcan Başkurt

Dum potes vive