Dünya Enerji Haberler

Yanardağdan Elektrik Üretecek Ülke: İzlanda

İsimleri söylenemeyecek kadar güç yanardağlara sahip İzlanda, enerji üretmek için sıra dışı bir yol seçti. Plana göre volkanik akıntılar faydasıyla 400 derecede buhar elde edilecek, bu buharla da santral türbinleri döndürülecek.

iceland-volcano-continues-001
volcanic-eruption-at-the-004

LAV BOLLUĞU

Kuzey Avrupa’nın ada ülkesi İzlanda, pek çok yanardağa ev sahipliği yapıyor. Mühendisler bu durumdan faydalanarak enerji üretmek için harekete geçmiş durumda. Uzmanlar “Lav Bolluğundan” enerji alanında yararlanmak için çalışmalara başladı. Çalışmaların adresi ise “Reykjanes Sırtı” olacak. Bu sırt, sular altında bulunuyor. Sondajla 3 mil( 5 km) derinliğe inilecek ve 500 derecelik sıcaklıklardan faydalanılmaya çalışılacak. Bu noktadaki ısı ve basınca süper kritik buhar adı veriliyor. Ne sıvı ne gaz olan bu buhar, ikisinden de daha fazla enerji potansiyeli vadediyor.

AVRUPA’YA ENERJİ

Projeyle birlikte 2021’de İngiltere, 2025’te ise Hollanda, Belçika ve Fransa’ya elektrik sağlanması planlanıyor. Projenin toplam maliyeti 12 milyar Euro olarak tahmin ediliyor. Projeden ilk olarak faydalanması beklenen İngiltere’de, ilk etapta bu enerjiden 5 milyon İngiliz faydalanacak.

ENERJİ NASIL ÜRETİLECEK ?

Sıcaklığı 1300 dereceye kadar ulaşan erimiş kayalardan oluşan magmada ilk önce sondajın yapılacağı bölge kayalarla kaplanacak. Ardından magma toplama depoları kurulacak ve üzeri su geçirmez malzeme ile örtülecek. Magma ısısı, soğuk yağmur suyunun bulunduğu diğer bir depoda şoklandırılacak. Akım kablolarına şarj olarak enerjiye dönüşecek.

Konuyla ilgili olarak BBC Facebook’ta bir video paylaştı:

https://www.facebook.com/bbcturkceservisi/videos/vb.230299653821/10154355085338822/?type=2&theater

Bölgede, yanardağ turizmi de yapılıyor. Fotoğraflar için: https://www.theguardian.com/travel/gallery/2010/apr/01/iceland-volcano-tourist-trips

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Muratcan Başkurt

Dum potes vive