Atık Yönetimi Hava Sürdürülebilirlik Toprak

Kraliçe II.Elizabeth’in Cenaze Töreninde Sürdürülebilir Yaklaşım

Geçtiğimiz günlerde Kraliçe II. ’in ölümü İngiliz halkı ve sevenleri tarafından büyük bir üzüntüyle karşılandı. Birleşik Krallık 11 günlük yas sürecinde büyük bir töreni ve anma etkinlikleri düzenlerken ülkenin ve dünyanın dört bir yanından insanlar Kraliçe’ye saygılarını sunmak adına Buckingham Sarayı’nın önüne çiçekler, oyuncaklar ve balonlar gibi hediyeler bırakmaya başladı.

Şekil 1: Reuters

Buckingham Sarayı’na bırakılan çiçekler her günün sonunda The Green Park’ta yer alan bir haraç bahçesine taşınmakta fakat bırakılan çiçek dışında malzemeler bu noktada sürdürülebilirliğin önüne engel oluyor. Birleşik Krallık’a ait kraliyet parklarını yöneten kuruluş olan The Royal Parks bir duyuru yaparak ziyaretçilerden yalnızca organik veya kompostlanabilir malzeme koymalarını, çiçeklerini The Green Park ve Hyde Park’ta bulunan özel alanlara getirmelerini ve çiçeklerin üzerindeki ve kâğıt sargıları çıkarmalarını istedi.

Şekil 2. The Royal Parks

Şekil 3: The Royal Parks

Bu açıklamadan sonra İngiltere halkı ve sivil toplum kuruluşları bırakılan çiçeklerden sargıları çıkarmak adına bir araya geldi. Bu iç ısıtan görüntüler ise Rachel Kemp adında bir Twitter kullanıcısı tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

(bkz. https://twitter.com/Rachelekemp/status/1568914946632605696?s=20&t=TE5zo4h1dBhAc4t7VRzHLQ)

The Royal Parks daha sonra bu bölgelere bırakılan çiçeklerin Hyde Park fidanlığında etiketler ve kartlardan arındırılıp 26 Eylül’den itibaren Kensington Bahçelerine kompostlamaya gönderileceğini ve oluşturulan organik kompostlanmış malzemenin The Royal Parks içerisinde çalılıklarda ve peyzaj projelerinde kullanılacağını da açıkladı. Daha sürdürülebilir bir hediye bırakmak isteyenler için Birleşik Krallık hükümeti insanları Kraliçe’nin himaye ettiği birçok hayır kurumuna da yönlendiriyor. Listelenen hayır kurumları arasında Norfolk Yaban Hayatı Vakfı ve Güney İngiltere Derneği gibi kuruluşlar bulunmaktadır.

Ayrıca Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı töreni sırasında iklim maliyetlerinin en önemli şekilde azaltılması adına liderlerinden özel jetleri yerine ticari uçaklarla gelmelerini, 19 Eylül’deki törene katılmak için helikopter ve resmi-özel araçlarını kullanmamalarını istedi. Bunun yerine devlet adamları Londra’da cenazenin gerçekleşeceği Westminster Abbey’e otobüsle gidecek.

Şekil 4: Christopher Dolan

Kaynaklar:

[1]  Ames, N. (2022, September 14). Bring Sustainable Tributes For The Queen and Leave Paddington Bear At Home, Mourners Told. Retrieved from The Ethicalist: https://theethicalist.com/respect-sustainability-queens-mourners-told/

[2]  Floral Tributes For Her Majesty The Queen In The Royal Parks. (2022). Retrieved from The Royal Parks: https://www.royalparks.org.uk/ceremonial/floral-tributes-in-the-royal-parks

[3]  Thomas, T. (2022, September 12). People asked not to use Paddington toys or other non-floral tributes to Queen. Retrieved from The Guardian: https://www.theguardian.com/uk-news/2022/sep/12/people-asked-not-to-use-paddington-toys-or-other-non-floral-tributes-to-queen

Yazar hakkında

Emirhan Yaşasın

2001 yılında İstanbul'da doğdu. 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünü kazandı. 2023 yılında mezun olduğu lisans hayatı boyunca kurumsal sürdürülebilirlik ve atık yönetimi alanlarında çalışmalarda yer alan Emirhan, şu anda KPMG Türkiye firmasında Sürdürülebilirlik Analisti olarak görev yapmaktadır.