Çevre Bilinci Ekoloji Ekosistem Etik Teknoloji

ALBA: A Wildlife Adventure

Ustwo Games tarafından 11 Aralık 2020’de piyasaya sürülen Alba: A Wildlife Adventure, “Yaşı ne olursa olsun, herkes büyük bir fark yaratabilir.” sloganıyla her yaştaki bireylerin küçük bir etkisiyle bile çevreyi ve doğal yaşamı koruyabileceğini oyun severlere kaliteli zamanlar geçirirken aktarıyor.

ALBA: A Wildlife Adventure

Çevre ve doğal yaşamın önemini güzel bir senaryo ile bizlere sunan Alba: A Wildlife Adventure’da Alba adlı küçük bir kız çocuğunun, büyükbaba ve büyükannesinin yaşadığı adayı bir haftalık ziyaretinde yaşadıklarına eşlik ediyoruz.

Alba: A Wildlife Adventure oyunun senaryosu Alba’nın bebekliğinin olduğu kısa bir sahne ile başlıyor. Karakterimiz Alba, büyükanne ve büyükbabasının ‘Doğa Koruma Alanı’ adlı bir bölgeye yakın bir noktada fotoğrafını çekmeye çalışırken yanlışlıkla nesli tükenme tehlikesi altında olan bir ‘iber vaşağı’nın fotoğrafını yakalıyor. Çok ender rastlanan bir hayvan türü olmasından ötürü büyükbaba bu kareyi yakaladığına çok seviniyor ve sözde bu hayvana ‘Ormanın Kralı’ diye hitap ediyor.

Aradan on yıl geçtikten sonra az önce de bahsettiğimiz bir haftalık tatil için Alba, büyükanne ve büyükbabasını ziyarete geliyor. Büyükbabasının yıllardır süregelen kuş türleri merakı vardır ve bu merakla etrafında gördüğü kuş türlerini fotoğraflayıp arşivliyordur. Alba’ya da büyükannesi ve büyükbabası, hayvanları tarayabilen ve türlerini söyleyen akıllı bir telefon ile hayvan türlerinin bulunduğu bir kitapçık verirler. Böylelikle Alba, gördüğü türleri fotoğraflamaya ve öğrenmeye başlar.

ALBA: Oyun Ara Yüzü

Alba, yakın bir arkadaşı olan Ines ile karşılaşırlar. Adanın yanında bulan minik bir adada gezinirlerken sahile vurmuş ağlarla kaplı bir yunus görürler ve yunusu kurtarırlar. Bunun üzerine Ines ile Alba, Yaban Hayatı Kurtarma Birliği’ni kurmaya karar verirler. Bundan sonra adadaki en küçük sıkıntıda varlıklarını göstereceklerdir. Nitekim Alba’nın geldiği günün akşamında belediye başkanı tüm halkı Doğa Koruma Alanı’na çağırır, yanında da bir yatırımcı vardır. Herkes yıllar boyunca atıl durumda bırakılan Doğa Koruma Alanı’nın tekrardan düzenleneceğinin haberini beklerken belediye başkanı yatırımcı ile birlikte buraya bir otel dikeceklerini ve bu otelin herkesin cebine fayda sağlayacağından bahseder. Fakat kimse o taraflı değildir.

Bunu duyan Alba ve Ines, Yaban Hayatı Kurtarma Birliği olarak bu alanı güzelleştirirlerse çoktan başlamış olan inşaattan vazgeçileceğini düşünürler ve işe çöpleri toplamaktan başlarlar. Çöpleri topladıkça yeni hayvan türleri gelmeye başlar. Bir yaban hayatı fotoğrafçısı yeni türleri görünce şaşırır ve Alba ile Ines’a bu projeden vazgeçilmesi için 50 imzanın toplanmasının yeterli olacağını söyler. Günler geçtikçe yeni hayvanları fotoğrafladıklarında, etraftaki çöpleri topladıklarında ve hayvanlara yardım ettiklerinde; halk bu adada gerçekten bir ekosistemin olduğunu fark eder. Her geçen gün imza sayıları artar.

En sonunda elli imzayı toplayan Yaban Hayatı Kurtarma Birliği için artık son gündür. Dilekçeyi kesinlikle gün batmadan yetiştirmeleri gerekiyordur. Belediye binasının önüne giderler ve belediye başkanı ile konuşmaya başlarlar. Belediye başkanı bunun bir safsata olduğunu dilekçenin yanlış yazıldığını ve geçerli olmayacağıyla ilgili bir şeyler söylenir ve gider. Bu sırada Ines ile Alba sinirlenir, bir oyunlar döndüğünü düşünerek başkanın peşine takılırlar. Yatırımcı ile buluşan belediye başkanını, elinde bir bavul parayla fotoğraflarlar. Karşılarına çıkıp onlara suçüstü yakalandıklarını, ellerinde dilekçe olduğunu göstererek yüzlerine vururlar. Yatırımcı bu sırada dilekçeyi ellerinden alır ve çakmakla yakar. O an artık her şeyin bittiğini düşünürler çünkü ellerinde o dilekçeden başka bir şeyleri yoktur. Ardından yatırımcı bu adanın her yerine otel dikeceğini, tek bir otelle kalmayacağını, adanın onun olacağını söyler. Belediye başkanı bu sırada akıllanır ve yatırımcıyla tartışır. Belediye binasına gelip yatırımcı hakkında doğal yaşama zarar verdiğinden suç duyurusunda bulunur, kendisi de görevinden istifa eder.

Artık halk sevinçlidir fakat o gece herkes uyurken adada devasa bir yangın çıkar, göz gözü görmüyordur. Bunu yapan ise yatırımcıdır. Çocukları, minik adaya tahliye etmeye çalışırlar. Bu sırada Alba, daha önce duymadığı bir hayvan sesi duyar. Hemen sese doğru koşar. Bu sırada büyükbabası kaybolduğunu görünce peşine düşer. En sonunda izini bulan büyükbabası, Alba’yı iber vaşağı ve iki yavrusu ile bulur. O sırada büyükbabasına “Bak! Ormanın kralı değil, kraliçesiymiş.” der ve bu anı ölümsüzleştirirler. Bu sırada yangın kontrol altına alınmıştır ve adada tekrar canlı çeşitliliği korunarak güzel bir hayata başlanmıştır.

ALBA: Oyunu Ara Yüzü

Alba: A Wildlife Adventure’nın bu güzel senaryosunun yanında içerisinde de çevreye ve doğal yaşama karşı bilincimizi de arttıracak bazı detaylar da bulunmakta, bunlar: doğaya atılan gibi maddelerin hayvanların boğazlarına takılması, etrafa dökülen petrollerin ve bilinçsizce kullanılan ilaçlarının hayvanları zehirlemesi gibi günümüzde çevre ve doğal yaşam için ciddi sorunlar oluşturan detaylardır.

Ayrıyeten Ustwo Games, Ecologi ile birlikte oyunu her indirme başına bir ağaç dikerek şu ana kadar 1 milyondan fazla ağaç diktiler. Bu sayede sadece bizlere, çevre ve doğal yaşamla ilgili bilinç kazandırmakla kalmayıp örnek olacak hareketlerde de bulunuyorlar.

1 Million Trees

 

Kaynaklar:

[1] https://twitter.com/Ecologi_hq/status/1468507798912880643?s=20&t=Y0IEu8Mkdy2iB9MyrHHVRw

[2] https://store.steampowered.com/news/app/1337010/view/3117049982305703815

[3] https://store.steampowered.com/app/1337010/Alba_A_Wildlife_Adventure/

 

Yazar hakkında

Buğra Bayır