Dünya Hava Kültür , Sanat ve Tarih Sürdürülebilirlik

Trafik Sorununa Çin’den Teknolojik ; Türkiye’den Geleneksel Çözüm

Birçok ülkede olduğu gibi ’de de bir trafik sorunu var. Çin bu sorunla başa çıkabilmek için yepyeni bir gerçekleştirdi ve 6 yıldır beklenen proje artık görücüye çıktı.

Yıllar önce görselleri bile insanı heyecanlandıran bu ilginç fikir artık test aşamasına geldi . Aynı yol üstünde trafiğe rahatsızlık vermeden, kendi ayakları ile yolun üstünden gitmeyi başaran  TEB – 1 dün Qinhuangdao’da test edildi. TEB (Transit Elevated Bus ) 7.8 metre genişliğinde, 22 metre uzunluğunda ve 4.8 metre yüksekliğinde. Geniş hacmi ile de 300 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Bu araç yanlarında bulunan ayaklar ile raylar üstünde hareket ediyor ve altındaki boşluk diğer araçların geçmesine müsaade ediyor. Fotoğraflara bakılırsa TEB raylar üzerinde ki 8 çift teker yardımı ile hareket ediyor ve gücü kullanıyor. Halk tarafından ilgi gören bu araca bazı ülkelerinde ilgisi var.

’de trafik sorunundan nasibini alan ülkelerden. Trafik demek tabi ki stres demek.Bugün bir radyo programında bu durumun esprili bir hikayesini dinledim. Türkiye’ye beyzbol sopası ihracatı yapan bir firma dikkat eder ki beyzbol topu ve şapkası satışı çok az olmasına rağmen , beyzbol sopasının satışları çok fazladır. Bu durumun sebebini öğrenmek için şirket çalışanları Türkiye’ye ve sopanın oyunda değil arabalarda, trafikte çıkabilecek kavgalar için bulundurulduğunu görür. Şaka bir yana, özellikle İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin büyük şehirlerinde ciddi trafik sorunları var . Senelerdir köprüler, tüneller ve benzer çalışmalar yapılmakta, bu yöntemlerle bu sorunu azaltmak için uğraşılmakta.

Geçtiğimiz  günlerde  Üsküdar Belediyesi sahil trafiğine geleneksel bir çözüm sundu . 1970 yılından beri kapalı olan tünelin yeniden hizmete açılmasıyla birlikte 1.5 saati bulan Üsküdar-Beylerbeyi-Çengelköy hattı sahil yolculuğunun 15 dakikaya düşmesi hedefleniyor. Üsküdar’ın incisi Beylerbeyi Sarayı’nın altında bulunan ve 1970’li yıllara kadar Üsküdar ile Beylerbeyi sahil yolunu birbirine bağlayan bir tünel kullanılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, yıllardır müze ve sergi olarak kullanıldıktan sonra yeniden trafiğe açılacak . 2.90 cm yüksekliğindeki Tünel’in ulaşıma hazır hale getirilmesi aşamasında orijinal dokusuna zarar verilmeden çalışılmış ve yenileme, büyük bir hassasiyet ile yapılmış. II. Mahmud zamanında yapılan bu tünel yeniden İstanbulluların hizmetinde .

Kaynaklar :

http://news.xinhuanet.com/english/2016-08/02/c_135558764.htm

http://www.uskudar.bel.tr/tr

Yazar hakkında

Orhan Atacan