Çevreci Tasarım Kent, Toplum ve Mimari Kültür , Sanat ve Tarih Yazı Dizileri

Sanat & Bilim Dizisi I: “Van Gogh, Starry Night ve Mikrobiyoloji”

Agar Sanatı !

Van Gogh’un sanat eseri Starry Night’’ını bilmeyenimiz yoktur herhalde. Starry Night esasen Van Gogh’un pek çok gizemini de içeriyor.

1.Tablo esasen Van Gogh’un iltica ettiği yerde penceresinden bir görüntü.

Van Gogh 1888’de mental rahatsızlandığında, kendini kontrol ettirmek için Remy- de- Provence kenarında Saint-Paul-de-Mausole’a sığındı. İşte buradaki manzarası da ona en ikonik işi olarak geri döndü. Manzara ona öylesine bir ilham sağladı ki, Van Gogh kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplarda sık sık bu manzaradan bahsediyordu: “Güneş doğmadan çok önce, penceremden bir şehir gördüm, hiçbir şey gözükmüyordu; inanılmaz büyük bir yıldız haricinde.

2.Yuvarlak Demir Çubuklar

Tarihçilerin  Van Gogh’un 1.katta yazdığı romanı baz alarak belirlediklerine göre Van Gogh 1889’da kardeşi Theo’ya yazdığı mektupta şunları söylüyordu: “Odamdaki pencerenin önündeki yuvarlak demirin sınırlarından gün doğumunu izleyebiliyorum.”

3. Yaratıcılık

Van Gogh kendi penceresinden Saint-Remy’i göremiyordu. Ancak, tarihçilere göre burası ya Van Goghun kömürle defterine yaptığı bir çizimden geliyordu ya da kendi evi olan Hollanda’dan bir yerden.

4.Belki de ölümsüzlükle ilgiliydi ?

Siyah helezonlar selvi ağaçları olabilir midi ? Bunlar ölüm ve  mezarlıkla bağlatılıydı. Bu bağlantı; Van Gogh’un bir sözünü anımsatıyor: “Yıldızlara bakmak her zaman hayal kurmamı sağlıyor. Kendime hep sorarım, neden parlayan noktaları birleştirmek bu kadar kolayken  Fransa haritasındaki parlamayan noktaları birleştirmek bu kadar zor ? Sadece Tarascon veya Rouen’e gitmek için trene bindiğimizde, aynı zamanda yıldızlara ulaşmak için ölüme de binmiş oluyoruz.”

5. Bu tablo Van Gogh’un ilk Starry Night tablosu değildi

Van Gogh’un ünü yayılan ilk tablosu 1889’da resmedilmişti. Ancak bundan 1 yıl önce; Van Gogh kendi ilk orjinal Starry Night’ını yapmıştı; farklı bir adla: “Starry Night Over The Rhone“.

6. Van Gogh bu tabloyu başarısız nitelendirdi

Theo’ya “Sonuç buradaki sınırlı sayıda güzel şeyler; “Wheatfield, Dağ, Orchard, Zeytin Ağaçları. Geri kalan hiçbir şey bana bir anlam ifade etmiyor.”

7.Bilmeden Venüs’ü resmetti

1985’te UCLA tarihçisi Albert Boime Starry Night’ın 1889’da gökyüzünde görünen bir “gezegen”i canlandırdığını söyledi. Benzerlikler çarpıcıydı,  Van Gogh’un “parlayan yıldız”ı aslında Venüs’tü.

8.Hayatı boyunca 1 ya da 2 tablo sattı, hiçbiri bu değildi

Sattığı ilk tablo 1888’de biten “The Red Vineyard at Arles” idi. Belçikalı sanatçı Anna Boch bu tabloyu satın almıştı.

 

9.İnsan beyni ile olan bağlantıları

starry-nght

ASM-nam-ı diğer American Society of Microbiologists– petri-dishleri tuval, bakteri ve agarı da renk kullanarak Van Gogh’un hepimizin bildiği sanat eseri Starry Night’a çevirmişler.

10696174_747818852015814_9124472161993069620_n

Kaynak: http://cddb.sai.msu.su/apod/ap060626.html

http://abcnews.go.com/US/scientists-create-van-goghs-starry-night-artwork-petri/story?id=34652118

http://mentalfloss.com/article/62621/11-things-you-didnt-know-about-starry-night

 

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Dum potes vive