Dünya Sürdürülebilirlik

GlobeScan – SustainAbility 2020 Sürdürülebilirlik Liderleri Anketini Yayınladı

130521_EmirhanYasasin_GlobeScan

GlobeScan – SustainAbility ortak çalışması olan “2020 Liderleri Anketi” Ağustos (2020) ayında yayınlandı. 71 ülkeden 701 uzman tarafından toplanan cevap verilen ankette birçok sektörden liderler seçildi.

Ankete göre aciliyeti gerektiren başlıca konular 2019 anketinde de olduğu gibi iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve kıtlığı. Uzmanların %94’ü iklim değişikliğinin acil olarak gündeme gelmesi gerektiğini ve bunun üzerine çözümler üretilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu oran biyoçeşitlilik kaybı ve içinse %86 ve %84. Ayrıca 2019 raporuna kıyasla ilaçlara / sağlık hizmetlerine erişim ve bulaşıcı hastalık konularının önemli ölçüde artış gösterdiği görülmekte.

Kurumsal liderler kategorisinde sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere akademik organizasyonlar, toplumsal hareketler ve Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınmaya yüksek katkı sağlamış kuruluşlar arasında görülüyor.

Uzmanlara göre şirket bazında iş stratejilerine göre liderleri ise %42 oyla Unilever, %26 oyla Patagonia, %14 oyla ise IKEA olarak seçilmiştir. Onları takip eden şirketler arasında Interface, Natura & Co , Danone, Tesla, Nestlé, Microsoft, Ørsted, Marks & Spencer, L’Oréal ve Tata bulunmakta. Bu sene 4 yeni şirket %3 eşik değerini aşarak listeye grime kazandı. Bu şirketler Microsoft, Ørsted, L’Oréal ve Tata.

Sivil toplum kuruluşları kategorisinde ise World Fund (WWF) %47 oyla lider seçilirken, Greenpeace %20 oyla ikinci ve World Resources Institude (WRI) %13 oyla üçüncü seçildi.

Ayrıca bu sene özel olarak sorulan “COVID-19 salgın krizi, bugün ile 2030 arasında önceliklerini nasıl etkileyecek?” sorusuna uzmanların %49’u “ artık daha düşük bir öncelikte olacak” cevabını verdiler.

GlobeScan – SustainAbility tarafından hazırlanan raporun tamamını okumak için : https://globescan.com/wp-content/uploads/2020/08/GlobeScan-SustainAbility-Leaders-Survey-2020-Report.pdf

*Tüm görseller yazının orijinalinden alınmıştır.

Yazar hakkında

Emirhan Yaşasın

2001 yılında İstanbul'da doğdu. 2018 yılında Çağrıbey Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümüne yerleşti. Hâlen üniversitede eğitimine devam etmekte.