Dünya Ekoloji Enerji

Fukuşima’da Yürekli Bir Adam

Tarih 11 Mart 2011. Töhoku depremi ve sonrasında gerçekleşen tsunaminin hemen ardından gerçekleşen I Santrali Kazası, Çernobil Felaketinden sonra en büyük ikinci kaza olarak literatüre geçmiştir. Olaylar zincirinin ardından boşaltılan ve 2017’ye kadar girişi yasaklanan bölgede, yalnızca hayvanlar yaşıyor. Ancak bu hayvanları düşünen biri var!

 

eeee
dd
c
b
a

 

Hayvan dostu o kişi,55 yaşındaki Naoto Matsumura. Felaketten hemen sonra diğer aileler gibi yaşadığı yeri terkederek güneye gitti. Ancak sonrasında, ardında bıraktığı hayvanlar aklına düştü ve bunu kaldıramayacağını anlayarak dostlarına yardıma geri döndü.  Hayvanların koruyucu meleği olarak adlandırılıyor. Hayvanlarını aç susuz bırakarak bölgeyi terk eden diğer insanlara  ise kızgın.

Uzmanların tüm uyarılarına rağmen bölgeyi asla terk etmiyor. Zira bölgeyi boşaltmak için gerekli olan radyasyon seviyesi 0,6 mikrosievert ancak Matsumura’nın kendi evinde maruz kaldğı bu değer 2 mikrosievert. Evinin hemen dışında ise açığa çıkan rakam daha korkunç: Tam 7 MİKROSİEVERT !

Şuana kadar dışarıdan gelen su ve besinlerle yaşamını sürdürse de, normalin 17 katı radyasyon aldığı belirlenen Matsumura, halinden şikayetçi değil. Uzmanalra göre radyasyonun etkileri Matsumura’nın vücudunda 30-40 sene içinde kendini gösterecek. Ancak Matsumura, o zamana kadar zaten yaşı gereği hayata gözlerini yumacağını söyleyerek radyasyonu adeta umursamıyor.

Bize ise bu durumda sadece kocaman alkışlamak kalıyor. Helal sana koca yürekli adam…

Kaynak:

Radyoaktif adam, Fukuşima’nın terk edilen aç hayvanlarına bakmak için geri döndü

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Muratcan Başkurt

Dum potes vive