Çevre Mühendisliği Sürdürülebilirlik

Çevre Sorunlarına Dair Fikir Edinebileceğiniz En Başarılı 7 Video

Yazar : Orhan Atacan

Kağıthane Belediyesi tarafından çevre bilinci ve geri dönüşüm oluşturması açısından hazırlanmış olan “geri dönüşüm ve ambalaj atıkları hikayesi” adlı animasyon filmi içerik tüm insanlara, görsel olarak küçük yaş gruplarına hitap etmekte. Animasyonda kâğıt, teneke, plastik ve kullanılmış yağ geri dönüşümüne çok iyi örneklerde değinilmiş, toplanma aşamasından geri dönüşüm işlemleri kadar tüm konulara yüzeysel olarak değinilmiştir.

 

ClimateChange yani İklim Değişikliği adlı bu kısa filmde iklim değişikliğinin temelinin oluşturan sorunlara değinilmiş. Bilinçsiz enerji ve kullanımından, hava kirliliğine yol açan uygulamalara, beton yığını haline gelen şehirlerden, sürekli kesilen ağaçlara kadar bir çok konu görsellerde işlenmiş. Filmin sonunda ise alternatif çözüm önerileri ve bunlar yapıldığında dünyanın alacağı son hal ifade edilmeye çalışılmıştır.

 

Çevre kirliliğine maddeler halinde değinilen bu kısa filmde, çevre sorunlarının temel sebepleri ve aslında yapılması gerekenler sıralanmış . Videoda konu biraz daha esprili bir şekilde işlenmiş. En çok dikkat çeken nokta ise , bize önemsiz gelen küçük israfların bir çok tarafından yapıldığında  büyük kayıplara sebep olması göz önüne getirilmiş.

 

Steve Cutts tarafından hazırlanan Man adlı bu animasyon insanların kendi çıkarları adına doğaya ve hayvanlara yaptıkları işkenceyi özetliyor. Yine esprili bir dil kullanılan videoda doğanın ve hayvanların katledilmesi ön planda işlenmiş.

 

Plastic Planet başlığı verilen videoda, plastiğin zararları ve bilinçsiz kullanımında doğanın aldığı tahribat dile getirilmiş. Çok fazla miktarda plastik madde kullanan çocuğa, çevrenin bu durumdan ne kadar olumsuz bir şekilde etkilendiği, arkadaşları tarafından anlatılmaktadır. Videonun sonunda ise denize atılan plastik bir halkanın, bir kaplumbağayı ne hale getirdiği gösterilmiştir.

 

The 3 R’sfor Kids adlı video çocuklara yönelik yapılmış bir animasyondur. Bir lambaya çarpan çocuk, lambanın üzerinde 3 R’s yazdığını görür, yani 3 R’ler . Lambadan çıkan bir karakter çocuğa bunun ne olduğunu açıklar. 3R reduce, reuse ve recycle demektir, yani kirliliği azaltma, yeniden kullanım ve geri dönüşüm . Çocuklara bu konuyu anlatmak için yapılmış başarılı bir animasyon.

 

ve Dinozorlar videosu da bu konuda hazırlanmış en iyi videolardan biri . Dünyanın haline üzülen ve ağlayan bir dinozorun ağaç ile konuşması şeklinde işlenen video, Türkçe seslendirilmiş. Videoda en dikkat çeken nokta , insanların kestikleri kadar ağaç dikmedikleri için ileride ağaçların yok olacağı ve insanların ağaç görmek için müzelere gideceği. Çocuklara yönelik gözüken ancak tüm yaş gruplarına çok şey anlatabilecek bu video, son derece başarılı.

Yazar hakkında

Orhan Atacan