Dünya Seyir Defteri

Beş Toprak: “Cinque Terre”

Minel Bodur
Yazar : Minel Bodur

Merhabalaaar!

 

Size ilk yazımda geçen yaz gezme fırsatı bulduğum ve gezmekten de çok keyif aldığım “Cinque Terre”yi anlatacağım. Yurt dışında şöyle emekli hayatını doyasıya yaşayabileceğiniz, ayaklarınızı uzatıp rahatça nefes alabileceğiniz bir yer arıyorsanız eğer, buyurun burada toplanalım!

İtalyancada anlamına gelen Cinque Terre İtalya’nın batı kıyısında Cenova ve La Spezia arasındaki tepeciklerde bulunan beş tane köyden oluşmuştur. Cinque Terre ismi de zaten bu köyleri temsilen konmuştur. Köyler Monterosso  al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore olarak sıralanır. Bu yerle ilgili en çok şaşıracağınız bilgi köylerin ve civar tepelerin Cinque Terre Ulusal Parkı içinde, bölgenin ise UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer aldığı olacaktır mutlaka.

Cinque Terre’ye karayolu, denizyolu ve tren yolu ile ulaşmak mümkün. Buna ek olarak köyler arasında yürüyüş patikaları da bulunur. Bu patikaların en meşhuru Manarola ve Riomaggiore’yi birbirine bağlayan Via Dell’ Amore namı diğer aşk yoludur. Maalesef Cinque Terre’yi ziyaret ettiğim sırada bu patikalar yenilenme sürecinde olduğundan o meşhur yolu yürüyemedim ve köyler arasında trenle seyahat ettim. Ne şans ama! diye düşünebilirsiniz fakat hayatımın en güzel tren yolcuğuydu diyebilirim.

Gelelim sizi Cinque Terre’ye hayran bıraktıracak özelliklere. Öncelikle tren yolculuğundan bahsetmek istiyorum. La Spezia garından tercihiniz doğrultusunda günlük veya saatlik tren biletinizi alıp, trene biniyorsunuz. Tren, gardan çıkıp yaklaşık beş dakika uzunluğunda bir tüneli atlattıktan sonra gezmek için neden bu yeri seçtiğinizi artık sorgulamıyorsunuz. Tren hızlandıkça camdan giren serin rüzgar, uçsuz bucaksız deniz, bir görünüp bir kaybolan rengarenk evler kendinizi bir kuşmuşsunuz gibi hissettiriyor. Hem de mutlu bir kuş. Derin bir “oh!” çekiyorsunuz sonra. “İyi ki gelmişim.”

Cinqu Terre’nin bir başka özelliği ise hangi köye giderseniz gidin ressam paletini andıran minicik evler ve bu evlerde yaşayan sıcacık insanlar. Köylerdeki dar sokakları tırmanmaya başladıkça yüzünüzde yorgunluktan bile silinmeyecek bir gülümseme oluşacak. Tabi siz evlerine gülümseyerek baktıkça, o evlerin sahip ve sahibeleri de bir keyiflenecekler, bir keyiflenecekler. Yüzlerinde biraz da gururlu bir tebessüm oluşacak.

Sizi mutlu eden asıl şey ise zorlukla, yayan olarak bir buçuk-iki saatte tırmandığınız tepelerin zirvelerine gelince karşılaştığınız manzara olacak. İnanın tüm o yorgunluğa değecek. En tepeye ulaştığınızda fotoğraf makinesine ihtiyaç duymayacak, o muhteşem manzaranın fotoğrafını gözlerinizle çekip hafızanıza kazıyacaksınız. Rengarenk evler, mavi beyaz tekneler, turist kafileleriyle dolu sokaklar, deniz, güneş, yeşillik…Daha ne olsun!

Yoruldunuz, sıcaktan da bunaldınız mı? Hemen bir trene atlayıp Monterosso’ya gidiyorsunuz. Monterosso’nun sahilinde denize giriyor, ferahlıyorsunuz. Daha sonra sahil boyunca sıralanmış restoranlardan birine girip yemek yiyor, ardından yine aynı sıradaki dondurmacılardan alınmış ünlü İtalyan dondurmasıyla kendinizi ödüllendiriyorsunuz.

Artık ihtiyacınız olan tek şey akşam şekerlemesini yapacağınız bir yer. Bu konuda da şanslısınız çünkü çoğu köye beklentinizi karşılayacak, bütçenize uyacak hostel, otel veya odalar bulmak mümkün. Ama bu bölgede iki gece dışarda uyumuş biri olarak, hiç değilse bir gecenizi Monterosso’nun güzel ve bir o kadar da güvenli sahilinde uyuyakalmanızı tavsiye etmeden geçemeyeceğim. Kim bilir belki otel sahibi teyze sizi de sabah bir fincan kahveyle uyandırır. Belli mi olur!

 

Bu yazıda Cinque Terre ile ilgili gözlemlediğim her şeyden az da olsa bahsetmeye çalıştım. Ama inanın Cinque Terre’de bu yazıdan çok çok çok daha fazlası var. Hepsini buraya yazarsam belki de gitmek için bir nedeniniz kalmaz diye düşündüğümden yazıyı burada noktalıyorum. O yüzden iyisi mi siz gidin ve burayı kendiniz keşfedin. Meşhur aşk yolunu benim için de yürüyün.

Şimdiden iyi yolculuklar.

cinque-terre-332311_1920
cinque-terre-332960_1920
cinque-terre-340348_1920
cinque-terre-656696_1920
cinque-terre-828614_1920
cinque-terre-1041667_1920

Yazar hakkında

Minel Bodur

Minel Bodur