Dünya Enerji Haberler Teknoloji

Afyon Ticaret ve Sanayi Odası BREEAM’den Yeşil Binalarda Birincilik Ödülü Aldı

Küresel çapta yeşil bina değerlendirme olan BREEAM, her sene düzenlediği “BREEAM Awards” ödül törenini 23-24 Mart 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirdi. BREEAM, ESG, Elementa Consulting, Goodman gibi şirketlerin üst düzey yöneticilerinden oluşan 10 kişilik jürinin çeşitli değerlendirmeleri sonucu puanlamalar yapıldı. 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmelerde 3 farklı derecede ödüller verildi. 60-70 arası puan arası olan binalara Very Good (Çok iyi), 70-85 arası puan alan binalara Excellent (Mükemmel), 85-100 puan arası alan binalara ise Outstanding (Muhteşem) dereceleri verildi.

Afyonkarahisar ve Sanayi Odası (ATSO), Turkeco Consulting danışmanlığında girdiği bu yarışmadan 88.7 (Outstanding) puanla derece kazandı. Ayrıca “Your BREEAM Award” kategorisinde 47 proje arasından 7000’den fazla kişinin katıldığı halka açık oylamada da 1. oldu. Jüri üyeleri “Bu bina 1 numara olmayı hak ediyor.” ve “Afyon harika” gibi yorumlarda bulundular.

Ödül yayınında konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser:

“ATSO olarak 3 Haziran 2020’de, BREEAM’den aldığımız en üst düzey Yeşil Bina sertifikası ile ’deki kamu binaları arasında bir ilke imza attık. Bu sertifikamızı birinciliği ile taçlandırmak için büyük bir gayret gösterdik ve bu sayede odamız dünya birincisi oldu.” dedi. Serteser ayrıca kendilerine bu yarışma sürecinde destek veren Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Zafer Kalkınma Ajansı, danışmanlık firması Turkeco ve son olarak yurtiçi ve yurtdışından destek veren tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Ek olarak ATSO binası, Türkiye’de sertifikalı ilk BREEAM Üstün kamu binası olup, Afyonkarahisar kentinde BREEAM sertifikalı ilk projedir. Binanın enerjisinin tamamı yenilenebilir kaynaklarla ( Güneş Panelleri) sağlanıyor. A sınıfı kimlik belgesi bulunan yerleşkede ayrıca şarj istasyonu, geri dönüşüm istasyonu, yağmur suyu deposu, bisiklet şarj istasyonu ve bisiklet parkı da bulunmakta.

Afyon ve Sanayi Odası’nı aldığı bu güzel ödülden dolayı tebrik eder, ülkemizde yeşil bina alanında bu tarz gelişmelerin çoğalmasını dilerim.

BREEAM Awards 2021’de ödül verilen tüm kuruluşlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan Yaşasın

2001 yılında İstanbul'da doğdu. 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünü kazandı. 2023 yılında mezun olduğu lisans hayatı boyunca kurumsal sürdürülebilirlik ve atık yönetimi alanlarında çalışmalarda yer alan Emirhan, şu anda KPMG Türkiye firmasında Sürdürülebilirlik Analisti olarak görev yapmaktadır.