Çevre Mühendisliği Ekoloji İklim Değişikliği Su Sürdürülebilirlik

UCLG-MEWA Dünya Su Günü Etkinliği

UCLG-MEWA Kimdir?

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Teşkilatı’nın dokuz bölge teşkilatından biri olan UCLG-MEWA (Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı), sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde demokratik yerel yönetimlerin birleşik sesi ve sözcüsü olmaktadır. Faaliyetlerini dokuz komite ( Yerel Yönetişim, Sosyal İçerme, Çevre, Kent Diplomasisi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kültür, Akıllı Şehirler, Kentsel Mobilite, Turizm) aracılığı ile yürüten UCLG-MEWA; “Çevre Komitesi” aracılığıyla önemli işlere imza atmaktadır.

UCLG-MEWA Çevre Komitesi 19 Aralık 2014 tarihinde Adana’da gerçekleştirilen  UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda alınan kararla kurulmuştur.

Bu komite, çevre sorunlarıyla mücadelenin baş aktörlerinden biri olan yerel yönetimlerin, bu alanda daha aktif hale gelmesi ve çözüme katkıda bulunması için çalışmalarını yürütmekte, böylelikle kentlerin ve toplumların geleceği bakımından hayati öneme sahip bu kurumları mobilize etmektedir.

Sürdürülebilir Şehirler ile ilgili 11. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SDG 11) vasıtasıyla şehir ve ulusal yönetimlerin tüm boyutlarıyla üstlenmeleri gereken rolün öneminin tanınmasıyla sonuçlanan 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin kabulü çerçevesinde ilki Malatya’da gerçekleştirilen UCLG MEWA Çevre Komitesi Toplantısının ikincisi doğrultusunda İstanbul’da biraraya gelen belediye başkanları, yerel idareciler ve UCLG-MEWA’nın ortak olduğu kurumların temsilcileri ile 30-31 Mayıs 2016 tarihinde Malatya Mutabakatı İstanbul Deklarasyonu imzalanmıştır. Bu doğrultuda, iklim değişikliği,  yenilenebilir enerji, kentsel tarım alanları, sürdürülebilir atık yönetimi ve kirlilik (toprak, su, hava ve gürültü) olmak üzere sekiz tematik alan bölgedeki yerel yönetimler için ana tartışma başlıkları olarak belirlemiştir.

Belirlenen bu sekiz tematik alanı hayata geçirmek adına Mayıs ayında yapılması planlanan Görev Gücü Çalıştayı’nda her bir alana ait Görev Güçleri kurulacak ve yönetimleri aday belediyeler ile birlikte yürütülecektir.

Daha ayrıntılı bilgi için kurumun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://uclg-mewa.org/tr/

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 22 Mart Dünya Su Günü Ortak Etkinlikleri kapsamında hazırlanan kampanya görseline aşağıdan ulaşabilir, kampanyaya değerli katkılarınızla genişletebilirsiniz.

Yürütülen kampanyada sosyal medya paylaşımları için belirlenen etiketler;  #GezegenimizGeleceğimiz #YerelinÇağı #DünyaOrmancılıkGünü
#DünyaSuGünü #SKH6  #SKH14 #SKH15 şeklindedir.

 

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Muratcan Başkurt

Dum potes vive