Çevreci Tasarım Enerji Sürdürülebilirlik

Rüzgar Ağacı

Eslin Günay
Yazar : Eslin Günay

Sürdürülebilir enerjiyi her yere taşıyabilecek bir dizaynla, ile tanışın!

Fransız şirketi NewWind’ın modern bir sanat eserini andıran “ Ağacı” projesi hayata geçirildiği andan beri büyük beğeni topluyor. İlk olarak Paris, Place de la Concorde’de kullanılmaya başlanan bu ağaçların “Aeroleaves” adı verilen plastik yaprakları, yönüne bağlı olmaksızın 4.5 mph (7 km/sa) gibi çok düşük hızlarında bile enerji üretebiliyor. Bu da standart bir ailenin bir yıllık evsel elektrik enerjisi ihtiyacının %83’üne, 15 sokak lambasının bir yıllık enerji ihtiyacına ve bir elektrikli arabanın 1360 km’lik enerji ihtiyacına denk geliyor.

dfgdgdg

8 metre uzunluğa sahip rüzgar ağaçlarında 63 adet yaprak bulunuyor. Şuanki fiyatı 23,500 £ (33,670 $) olan bu ağaçlar; herhangi bir gürültüye veya kirliliğe sebep olmaksızın çalışıyor ve yılda ortalama 3.1 kW enerji üretiyor.

hfghfhfghfhfh

(Jérôme Michaud-Larivière)

 

Bir meydanda yaprakların titremesini seyrederken aklına bu fikrin geldiğini açıklayan NewWind şirketinin kurucusu Jérôme Michaud-Larivière, rüzgar ağaçlarının binalarla kaplı caddeler gibi küçük hava akımına sahip yerlere, bahçelere ve kentsel merkezlere uygun olduğunu belirtiyor. Michaud-Larivière gelecekte; doğal liflere, köklere ve ışığa duyarlı hücrelere sahip bir ağaç geliştirerek jeotermal enerji üretmeyi umduğunu söylüyor.

 

 

http://www.newwind.fr/

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3450924/The-wind-turbine-backyard-Wind-Tree-uses-tiny-blades-generate-electricity-light-breezes.html

https://www.wallstreetdaily.com/2015/01/21/newwind-technology-energy-tree/

 

 

Yazar hakkında

Eslin Günay

Eslin Günay