Çevre Mühendisliği Enerji Sürdürülebilirlik

“Net Sıfır” Bina Sertifikasyonu Yakında Geliyor!

Yazar : Kaan Emir

Bina sektöründe salımları azaltma çabası kapsamında Yeşil Bina Konseyi (World GBC) net sıfır bina sertifikasyonu ve eğitimlerini başlatıyor.

Net sıfır bina temiz üreterek sıfır net salım açığa çıkartıyor.

İnşa edilmiş yapılar geneli salımlarının yüzde 25 ila yüzde 40’ına karşılık gelmektedir. Geçtiğimiz Aralık ayında Paris’teki COP21’de WorldGBC ve konseyin 74 alt konseyi 27.000 üye firmasıyla birlikte net sıfır bina yenilemeleri ile 2050 yılına kadar binalardan kaynaklanan salımları 84 gigaton seviyelerinde azaltmak için anlaşma sağladı.

Binaların %100 oranında net sıfır bina olmasını amaçlayan bu proje başlangıçta Almanya, Avustralya, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda, İsveç ve Kanada’yı kapsamaktadır.   WorldGBC’ye kar amacı gütmeyen ve binalardan kaynaklanan salımları azaltma çalışmaları yapan Architecture 2030 ortaklık etmektedir. WorldGBC CEO’ Teri Willis, bir açıklamasında “Küresel ısınmayı 1.5 ile 2 derece arasında tutmayı hedefleyen büyük amacımız gelişmiş net sıfır binalar yapabilme becerimize bağlıdır.” diyor. “Net sıfır binaların katkısı ile mücadele çalışmalarımızda belirleyici bir unsur olacaktır.” Katılımcı yeşil bina konseyleri en kısa sürede, bağımsız bir program veya önceki sertifikasyonlara ek olarak, ulusal net sıfır bina sertifikasyonu yayınlamaya yönelik eylem planları geliştirecektir. Bunun yanı sıra katılımcı her yeşil bina konseyi yeşil bina profesyonellerine yönelik spesifik net sıfır bina eğitimleri düzenleyecek ve kendi ülkelerindeki net sıfır bina inşa çalışmalarına destek vereceklerdir.

Uzun dönemli hedeflerin içerdikleri aşağıdaki gibidir:

  • Tüm yeni binalar ve büyük restorasyonlar 2030’dan itibaren net sıfır olmalıdır, bunun anlamı 2030’dan sonra net sıfır bina standartları altında bina inşa edilemeyecektir. 2050’ye kadar binaların tamamı net sıfır bina inşa edilecek veya dönüştürülecektir.
  • 2030’a kadar 75.000 profesyonel bu konuda eğitilecek ve bu sayı 2050’ye kadar 300.000 olacaktır.
  • Tüm sertifikasyon programı yürüten yeşil bina konseyleri 2030’a kadar net sıfır için sertifikasyon hazırlamış olacaklardır.

WorldGBC’ye göre proje başlangıçta sertifikasyon ve eğitimlere odaklanmış olsa da iş dünyası ve devletleri de net sıfır bina hedeflerine bağlanmaya teşvik etmesi umulmaktadır.

Kaynak: http://www.environmentalleader.com/2016/07/12/net-zero-green-building-certification-coming-soon/#ixzz4EqZUKX34 – Jessica Lyons Hardcastle – 12.07.2016

 

Yazar hakkında

Kaan Emir