Dünya Su

Rota Kanada: 2 Milyar Yaşındaki Su Havuzu

Kidd Madeni’nin derinliklerine düzenlenen kazı çalışmaları sonucu; Kanada’nın en eski havuzuna ulaşıldı.

2 milyar yaşında olduğu tahmine dilen su havuzu; bilim adamlarını suyun hayat içerebileceği konusunda araştırmaya itti. Yerin yaklaşık 3 kilometre altında bulunan su havuzu, 2016’da “Amercan Geophysical Union” buluşmasında “New Frontiers for Deep Fluids and Geobiolohy Reaearch in the World’s Oldest Rocks” adlı konuşmasında sundu.

Kayaların içinde hapsolmuş durumda olan helyum, neon, argon ve ksenon gazları kaya deliklerinden suya erişebiliyor. İşte suyun yaşı da, sıvının içerisindeki soygaz oranını inceleyerek ve bu gazları dünyanın tarihi dönemleriyle eşleştirerek tahmin edildi. Tahmin için gerekli numuneler ise; debisi 1 L/ dk gibi yüksek hızla akan, beklenmedik hızdaki su kaynağından alındı.

En eski su havuzu olarak tarihe geçen havuzdan önce, yine Kidd Madeninde 2.4 km derinde 1.5 milyar yaşında su kaynağı keşfedilmişti.

http://www.chip.com.tr/haber/kanadada-dunyanin-en-eski-su-kaynagi-bulundu_66986.html?utm_medium=email&utm_source=newsletter&utm_campaign=G%C3%BCnl%C3%BCk%20B%C3%BClten&utm_keyword=2016-12-28

Yazar hakkında

Muratcan Başkurt

Muratcan Başkurt

Dum potes vive